top of page
  • Vero

הוויקינג המעשן


אני מאוד נהנית להכיר עצמאיים שונים בתחום הקולינרי, ועכשיו יצא לי להכיר את אורי יאיר שמתעסק בעישון בשרים. אז קצת עליו.היי אורי, תספר קצת על עצמך

אני אורי יאיר. AKA הוויקינג המעשן.

גר בראשון לציון, בן 33, נשוי להדר המהממת ואבא לעומרי ונגה שהם הלב הפועם מחוץ לגוף שלי.

אחרי עשור במטבחים הקשוחים בת"א, הפכתי לאבא והחלטתי שאני עוזב את המטבחים של המסעדות הגדולות. ומצאתי את עצמי לומד קצבות באיטליז מו ומו המיתולוגי ברחובות. לאחר כמה שנים בתחום גיליתי את המעשנה דרך בחור מוכשר בטירוף במקרה לגמרי לאחר ריפרוף ארוך ביוטיוב ומצאתי את אארון פרנקלין.

איך הגעת לתחום?

סירטון של אארון פרנקלין ביוטיוב גנב את דעתי וגם את הנפש. זו הייתה התמכרות ממבט ראשון. החלטתי לקנות מעשנה קטנה והתחלתי להתנסות.

בהתחלה זה ייצא מזעזע, לא אשקר. בלתי אכיל! אך לא וויתרתי, התחלתי לחפש עוד על פרנקלין והגעתי למאסטר קלאס שלו ברשת. צפיתי בכולו, לפחות 4 פעמים ברצף עד שדקלמתי את כל הסרטונים בעל-פה

עם הזמן ותוך כדי תיעוד הטעויות שעשיתי בדרך. ע"פ עצתו של פרנקלין שיניתי כל פעם דבר אחד עד שהגעתי לתוצאה שאני יכול לעמוד מאחוריה בגאווה ולומר שאני שלם איתה.

ממה המטבח שלך מושפע?

אני מאד מתחבר לברביקיו האמריקאי של טקסס. בלי סודות, בלי טריקים ומתכונים שאסור לגלות. הכל על השולחן, בלי הסתרות. תיבול מינימאלי שמדגיש את טעמו הטבעי של הבשר. לבחור את הנתחים הטובים ביותר שאוכל להרשות לעצמי ולתת לבשר לדבר.

מה המנה האהובה עליך מכל מה שאתה מכין?


זה קל. בריסקט מנצח בענק. יש לנתח הזה את כל מה שבשר טוב צריך. גם חלק שמנוני לחובבי הז'אנר, גם חלק רזה יותר לשמרנים ועסיסיות משוגעת. והכי חשוב, הוא מאתגר בכל פעם מחדש.

מלח דק, פלפל שחור גרוס ועשן נקי זה כל מה שהוא מבקש.

למה דווקא בחרת את סגנון הברביקיו אות אתה מגיש?


יש לי קעקוע על יד שמאל שמספר בדיוק למה.

הקעקוע הוא ציור של כף מעץ. הכף מייצגת עבורי את יסודות הבישול. מראשוני הכלים שהאדם ייצר לקולינריה. הבסיס. וזה מבחינתי הכי חשוב, כי בלי יסודות חזקים אי אפשר להרים מגדל!

אני דובק בפשטות. בניואנסים הקטנים שיוצרים אפקט פרפר ועושים הבדל גדול בסוף התהליך.

וברביקיו טקסני מושטת על יסודות חזקים מאד ואני מאד מתחבר לזה.

איזו מוזיקה אתה שומע בזמן בישול?

Shpongle מתנגנים חזק אצלי

לפעמים כשמתחשק לי משהו ישראלי אני מחליף לאהוד בנאי.

האם יש לך דמות לה היית רוצה לבשל ולהגיש מנה שהכנת? איזו מנה תגיש?

אני רוצה להגיש מגש ברביקיו מיקס לאארון פרנקלין הענק. אבל עד שאגיע לשם יש לי עוד המון להשתפר ולהשתפשף.

האם יש לך מישהו שהשפיע עליך ברמה הקולינרית? מעין מוזה?

אמא שלי, היא טוניסאית של פעם, הכל אצלה עבודת יד, אין דבר כזה בבית לקנות משהו מוכן. מכינים הכל לבד. אני הכי מעריך את החללם שהיא מכינה (פתיתים עבודת יד מסולת).

הבן הבכור שלי עומרי חובב בשר לא קטן והוא רק בן 3. הוא הביקורת החשובה ביותר. אם הוא אוהב את האוכל, אני ממשיך. אם לא, אני עוצר לבדוק מה עשיתי לא נכון.

אם לא היית בתחום הקולינרי, מה לדעתך היית?

האמת היא שמעולם לא חשבתי על זה.

גדלתי לתוך בית שבישול הוא חלק מאורך החיים. אמא בשלנית מדופלמת, ואבא שף בבית מלון. מגיל מאד צעיר החזקתי סכיני שף גדולות, אני לא מכיר משהו אחר. אבל אם הייתי חייב לבחור משהו זה כנראה היה תחום העיצוב. אני אוהב מאד ליצור, ואני חושב שהייתי יכול להצליח בעיצוב גרפי.

מה החלום הקולינרי שלך?

ברביקיו ג'וינט כמו בטקסס, מוקד עליה לרגל במקום כפרי עם חצר ענקית וספסלי פיקניק בהם אנשים לוקחים מגשים עמוסים בכל טוב ומתיישבים על שמיכה על הדשא או על הספסל, צוחקים נהנים ובעיקר מחייכים ושמחים.

כיצד הקורונה השפיעה על העסק?

הקורונה דווקא דחפה אותי לעשות משלוחים. והעסק רק התפתח.

לפני הקורונה היה רק איסוף עצמי ומאז הסגר הראשון, העבודה עלתה והביקוש היה מטורף. הייתי חייב להיכנס לתחום המשלוחים והרחבתי אותו בכל פעם בעוד ק"מ רדיוס.

היום אני משלח מרמת השרון ועד אשדוד.

מה התוכנית כיום ואיפה ניתן לאכול את האוכל שלך?

ניתן למצוא אותי באינסטגרם בשם haviking.hameashen.

ובפייסבוק בשם: הוויקינג המעשן.

כרגע עובדים במתכונת משלוחים בשבת בלבד.

052-8227618

196 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Mr. Pepper

bottom of page